Welcome to Resource Zone.

Sklep spełnia kryteria - Dlaczego nie znajduje uznania?

DariuszPelka

New Member
Joined
Jul 20, 2011
Od jesieni 2007 r. składaliśmy 5 razy wniosek o rejestrację w katalogu ODP do kategorii :
World/Polski/Zakupy/Dzieci/

Ostatni raz w dniu 4.01.2010. Niestety do dzisiaj bez efektu i żadnej odpowiedzi .
Nasz sklep : <domain name removed> w międzyczasie został jednym z największych w Polsce internetowych sklepów dla dzieci.

W rankingu Wprost i Money.pl za rok 2010 zajęliśmy 6 miejsce wśród wszystkich internetowych sklepów specjalistycznych - http://ranking.money.pl/2010/#specjalistyczne , ale byliśmy uznani za najlepszych w kategorii dla dzieci, tej właśnie, w której bezskutecznie od 4 lat próbujemy uzyskać wpis.

Ranking Wprost i Money.pl jest powszechnie uważany za najbardziej wiarygodną klasyfikację podmiotów e-handlu w Polsce - dzięki profesjonalnemu systemowi wyłaniania najpopularniejszych sklepów internetowych (Megapanel) i uwzględnieniu 60 - najbardziej istotnych dla e-commerce kryteriów - http://ranking.money.pl/2010/#kryteria , takich jak :

  • asortyment - liczba produktów w sklepie, podział tematyczny,
  • informacje o produkcie - opisy towarów, opinie, dostępność, narzędzia pomagające podjąć decyzje o zakupie
  • procedura zamawiania i dostawa - funkcjonowanie i przejrzystość formularzy zamówień, możliwości korekty, reklamacje, czas realizacji, śledzenie przesyłki
  • sposoby płatności - dostępne formy, raty, bezpieczeństwo
  • interakcja z klientem - kanały kontaktu, subskrypcje informacji
  • jakość obsługi - czas reakcji na maila, obsługa infolinii, komunikatorów i czatów, fachowość udzielanych informacji
  • łatwość dotarcia do informacji -nawigacja po stronie, wyszukiwarki, mapy serwisów, regulaminy,
  • przejrzystość i funkcjonalność strony internetowej - estetyka, czytelność informacji, współpraca z przeglądarkami i systemami operacyjnymi,
  • bonusy - wyprzedaże, promocje, prezenty, programy lojalnościowe i partnerskie, możliwość negocjacji ceny i personalizacji witryny
  • zadowolenie klientów - opinie internautów o sklepie, oceny wystawiane w największych systemach opinii

O bezstronności i obiektywizmie tego rankingu może świadczyć też , że wszelkie testy dotyczące jakości naszej strony i obsługi klientów odbywały się całkowicie bez naszej wiedzy i sami byliśmy mile zaskoczeni jego wynikami.

Ten nieco przydługi wstęp nie jest przejawem zachwytu nad samym sobą , gdyż jesteśmy w pełni świadomi swoich niedociągnięć i wiemy, że jeszcze dużo pracy przed nami, żeby je wyeliminować.

Wstęp ten był niezbędny dla analizy, czy nasza strona spełnia kryteria wyboru stron przez ODP. Podkreśla się w nich szczególnie, że priorytetowym celem tego zbioru stron internetowych jest : „ stworzyć najpełniejszy światowy katalog internetowy, a jednocześnie wysokiej jakości i bogate w treść źródło danych, uznawane przez odbiorców za użyteczne, a wręcz niezastąpione źródło informacji.

W Poradniku Redaktora Otwartego Katalogu wymienia się kolejno cechy stron internetowych wpisywanych do katalogu, które mają pomóc zrealizować te ambitne i godne uznania zamiary.

1. Przydatność dla użytkowników

Oferta naszego sklepu i ( bardzo możliwe, ze największy wybór artykułów dla dzieci w Polsce - ponad 6 000 aktywnych, niepowtarzalnych produktów – poczynając na zestawach meblowych a kończąc na smoczkach ) – jest znaczącą przesłanką do uznania naszej strony jako przydatnej dla klientów, którzy jak powszechnie wiadomo doceniają możliwość pełnego, kompletnego wyboru, bo o to między innymi w handlu chodzi.

2.Własna niepowtarzalna treść, czy treść zawarta na stronie jest identyczna z dostępnymi na innych stronach?

Prawdopodobnie żadna inna strona dla dzieci w Polsce nie ma aktualnie tak bogatej oferty wózków, fotelików samochodowych i mebli dla dzieci. Dlatego nasza strona nie może być identyczna z jakąkolwiek inną . Oczywiście niektóre opisy towarów i zdjęcia na naszej stronie powtarzają się w innych sklepach, ale jest to immanentna cecha każdego sklepu internetowego w każdej branży. Podkreślić należy, że wykonujemy bardzo wiele samodzielnych edycji zdjęć towarów i opisów towarów, które stanowią naszą własną niepowtarzalną jakość. Staramy się w opisach towarów dodawać nasze oceny, poparte 20 letnim doświadczeniem w branży dziecięcej, m.in. rzetelne sugestie dotyczące cech sprzedawanego towaru, co czyni zawartość sklepu unikalną i niepowtarzalną.

3. Bogata treść informacyjna

Argumenty podane powyżej odnoszą się całkowicie i do tego kryterium.

4. Rzetelne warunki , informacje, warunki świadczonych usług.

Podane przy okazji omawiania wyników rankingu kryteria wyłaniania czołowych sklepów jednoznacznie pokazują , że spełniamy i ten warunek rzetelności i informacji dla klientów.

5. Aktualność strony

Praktycznie codziennie wprowadzamy nowe towary do sklepu, więc wymóg powyższy jest spełniany nieustannie.

6. Czy strona ładuje się bezproblemowo

Nasza strona spełnia powyższe kryterium, bardzo łatwe do zweryfikowania przez minione 4 lata

7. Czy oryginalna i niepowtarzalna treść nie jest zdominowana przez treści reklamowe i promujące inne serwisy?
Również łatwe do weryfikacji, gdyż nie posiadamy i nigdy nie posiadaliśmy na stronie żadnych reklam odsyłających do innych stron

A jednak pomimo spełnienia, powyższych warunków , uznanych przez ODP za priorytetowe , nie znajdujemy bardzo długo uznania w Państwa oczach. Dlatego poproszę o krótką informację dlaczego tak jest, być może coś istotnego nam umknęło. Na pewno popracujemy nad ewentualnymi brakami, bo czego jak czego, ale pracy się nie boimy.

Jednak ewentualna odpowiedź, że macie prawo, oceniać strony tylko subiektywnie jest dla mnie niewystarczająca., gdyż nawet subiektywne oceny powinny być oparte chociaż w pewnym stopniu na obiektywnych przesłankach i realnych, „twardych” podstawach. Inaczej subiektywizm zamienia się w całkowite widzimisię, które może wpłynąć negatywnie na jakość Państwa katalogu i jego postrzeganie w świecie internetowej społeczności.

Warto przypomnieć na koniec jeszcze jeden cytat z Poradnika Redaktora ODP :
oczekujemy od redaktorów zdrowego rozsądku i rzetelnej oceny każdej wpisywanej strony, ze świadomością dalekosiężnych celów i misji ODP ” .

Pozdrawiam
Dariusz Pełka 2011-07-17
 

bjfs

Curlie Editor
Joined
Dec 20, 2007
Eh, ODP posiada "legendarne" opóźnienia w walidacji wpisów, co jest spowodowane wieloma czynnikami. Główny z nich to fakt, że o wpisie decyduje sam redaktor, a nie użytkownik zgłaszający swoją stronę. Takie zgłoszenie jest rozumiane jako sugestia i nie ma obowiązku, aby dany redaktor ją przyjął. Najczęściej, po spełnieniu podanych przez Pana wymagań jakościowych, zmienia się opis lub/i tytuł zgłoszonego URL. Czasem nawet link wędruje do innej kategorii, niż sugerowano.

Oczywiście działa to wtedy, gdy dany redaktor "urzęduje" w kategorii pozostającej pod jego opieką. Ewentualnie zająć się tym może (ale nie musi) redaktor mający uprawnienia do kategorii wyższego poziomu. Ja, choćbym chciał, jeszcze takich uprawnień nie mam. Każdy z nas ma swoje obowiązki w "pierwszym życiu" i z tytułu uczestnictwa w DMOZ-ie ponosi więcej strat, niż korzyści (dlatego redaktorzy są niereformowalnymi idealistami).

Zasygnalizowany problem istnieje z powodu oczywistych niedoborów kadrowych, które ostatnio zostały zdziesiątkowane poprzez nowe oprogramowanie zarządzające całym systemem katalogu. Pozostaje czekać i w międzyczasie zamieszczać swoje linki w kategoriach branżowych albowiem jako redaktorzy Open Directory Project nie stanowimy internetowej wyroczni ;-)

PS. Podany w treści wiadomości URL został automatycznie wycięty ze względu na przyjętą politykę odnośnie przyjmowania wpisów. Nie jesteśmy w stanie przyspieszać indywidualnych wniosków, a zgodnie z pierwszym akapitem nie jest to wręcz wskazane. Można natomiast samemu zostać redaktorem...

Pozdrawiam!
 
Top Bottom