Hiçbir şeffaflık içermeyen kontrolsüz bir iletişim protokolünüz var.

Discussion in 'Türkçe' started by wikican, Mar 26, 2012.

 1. wikican

  wikican New Member

  Joined:
  Mar 26, 2012
  Messages:
  16
  Location:
  istanbul
  Arkadaşlar web sitesi : www.NasiLL.com
  site 4 yaşında, hatta 5 yaşına yaklaşıyor.
  Özgün bir içeriğe sahip, En çok izlenen başlıkları olan kıdem tazminatı nasıl ..,doğum parası nasıl .., kağıt uçak nasıl vb. konularda ise googleda isminin de katkısıyla ama özgün içeriğiyle hakettiği gibi birinci olan bir site. (inanmayan hemen arama yapıp bakabilir.)
  site türkiyede 10,345 sıralamasına sahip. bu çok süper bir sıra olmasa da gayet güzel bir sıralamadır.

  Günlük hiti 2bin-3bin arasında.. vs. vs. bütün bunları niye anlatıyorum.

  Bu site orjinal ve kayda değer bir site olmasına rağmen Dmoz.org'dan geçer not alamayıp dmoz un iddiasıyla orantısız bir şekilde nedendir bilinmez reddediliyor..

  Site yaklaşık 2 yıl önce ilk başvurusunda bulundu. seçtiği kategori kendi gibi olan sitelerin olduğu kategori olup gayet doğru idi.
  Tüm form bilgileride doğru ve eksiksiz idi, reklam yoktu, gereksiz veri yoktu.

  Aylar aylar sonra tekrar başvurdu,

  Sonra aylar önce yine başvurdu,

  2 yıl boyunca dmoz a eklenmedi. Open Directory; Closed FireWall oldu.

  Az önce yine baş vurdum; site sahibi buralardaya emeğe ve siteye saygımı belirtelerek başvurduğum kategoriye bakıyorum soorbe.com diye bir site var Alexa Traffic Rank: 5,947,805 Rank in TR: 97,596.. Yani bu kabil siteler benim önerdiğim ve belirttiğim sitenin yanında çok küçük ölçekli kalır. Bu site kabul edilip dmoz da mevcudiyetini ilan ediyor,

  Ben 2 yıl sabırla bekliyorum, durum değerlendirmesi yapıyorum, kategoriyi ve cümleleri tekrar tekrar gözden geçiriyorum;

  Bu ne biçim bir OPEN politika ise No Response.. politikasıyla ciddiye bile alınmıyorum..

  Bunları niye yazdım? Dmoz.org'u kimler yönetiyorsa Türkiye editörlüğünü kimler yapıyorsa her kimin sitesi ne yanlışlık yapıp kabul almadı, nereden ne kopyaladı yansısı oldu ise beni ilgilendirmiyor..
  Burada bir editörlük sorunu var.

  Dmoz un gerçek kimliğini görmek istiyorum bu kadar yorulup bu yazıyı yazmamın sebebi bu.

  Dmoz un Türkiye ayağında mı bir sakatlık var yoksa Dmoz mudur sakat olan, bunu durumu anlayana kadar dmoz'un daha üst ve daha üst editörlerine tek tek yazacağım.

  Dmoz da bir sakatlık varsa bir keyfilik, bir laubalilik, saçma politikalar ve Titancılık bir hizipçilik varsa biz canımızın istediğini alıyoruz ise "this is not open directory"
  bunu anlarım ona göre bu defteri dürer kenara atarım..

  Yok Dmoz'un Türkiye ayağında ise sakatlık o zaman da bunu düzelttirmek için Dmoz'un Türkiye ayağı inisiyatifi kimde ise ona ulaşıp bu saçma durumu gözden geçirmesi Türkiye için son derece isabetli olacaktır.

  Saygılar.
   
 2. badchucky

  badchucky Editor

  Joined:
  Jan 31, 2010
  Messages:
  58
  Merhaba wikican,
  Dizine gelen başvurularda sitelerin yaşı, pagerank değeri gibi arama motorlarının önem verdiği kriterler bizlerin değerlendirme kriterleri arasında yer almamaktadır. Başvurusu gönderilen internet siteleri dizin yönergelerine uyumlu değillerse dizinde listelenmezler. Bu linke tıklayarak "site seçim kriterleri" ile ilgili dizin yönergelerine/kurallarına ilişkin bilgileri öğrenebilirsiniz.
   
 3. gunesonderoglu

  gunesonderoglu New Member

  Joined:
  Apr 1, 2012
  Messages:
  8

  Gerçekten bazı konularda yukarıdaki arkadaşıma katılıyorum. bazen dizine eklenmiş sitelere göz attığımda dmoz değerini haketmeyecek sitelerin var olduğunu görüyorum.hiç birimiz mükemmel değiliz elbette fakat editör açığı başvuruların yanıt sürelerinin gecikmesine sebep oluyor muhtemelen.örnek olarak kısa bir süre önce başvuru yapıp beklediğim kategoride bir site var.

  Top : World: Türkçe: Sağlık: Güzellik : Kuaförler (25) Kategorisinde bulunan açıklamasında: Kuaför Osman - Güzellik salonunun hizmetleri ile, kuaför malzemeleri ve saç bakımı ile ilgili ipuçları sitede yer verilen konular arasında. yazan sitenin bağlantısı başka siteye gidiyor ve yönlenen site içerik barındırmıyor ve yapım aşamasında.. İşte tam bu aşamada sitelerini dmoz kayıt ettirmeye çalışan insanların şevkleri kırılıyor.acaba bende bozuk site ilemi başvursaydım diye düşünüyor.mesela bende bu bahsettiğim kategoriye uzun zamandır eklenmeyi bekliyorum.aklıma getirdiğim tekşey var oda kuaför kategorisinin editörü yok yada ilgilenmiyor.editörler olarak işinizin hiçte kolay olmadığını biliyorum yüzlerce başvuru bekleyen siteler ve verilmesi gereken yanıtlar var o zaman bu işi tam hakkaniyetle yapacağına inandığınız arkadaşlardan editör olmalarını talep edebilirsiniz bence..
   
 4. badchucky

  badchucky Editor

  Joined:
  Jan 31, 2010
  Messages:
  58
  Merhaba gunesonderoglu,
  Daha önce iyi durumda olan site webmaster’ı tarafından terk edilmiş veya tamamen farklı bir içeriğe bürünmüş olabilir. Böyle siteleri bu linkden bize bildirirseniz siteleri en kısa sürede yeniden inceleriz.
   
 5. gunesonderoglu

  gunesonderoglu New Member

  Joined:
  Apr 1, 2012
  Messages:
  8
  Gereken yere eklemiştim aslında burda sadece örnek vermek istedim yanlışsa özür diliyorum..
   
 6. wikican

  wikican New Member

  Joined:
  Mar 26, 2012
  Messages:
  16
  Location:
  istanbul
  Ben ne anlatıyorum, badchucky ne cevap veriyor. Az buçuk bir alaka kursam eywallah diyecem.
  Hayır üstelik badchucky lutfedip cevap vermiş, mevzuya kılını kıpırdatmayan prensipsiz "yönetici"lere ne demeli bilemiyorum.

  Ben diyorum ki "KALİTELİ" "SEVİYELİ" bir sitem var. Ha inanmıyor musunuz buyrun Alexa dır google indexidir vs. değerleri burada. Objektif.

  Arkadaş tutup bizi ilgilendirmiyor yazmış, sanki ben bu değerleri tartışmak için burdayım?!

  Dmoz'un diğer ülkelerdeki durumu nedir bilmiyorum ama Türkiye Dmoz "Kaliteyi" kriter almıyorsa geriye "Saçmalık" kalmıştır.

  Dmoz HQ ın. Türkiye kanadındaki bu saçmalıktan haberi yok ise bunu duyurmam için irtibat link vs. verebilecek arkadaş varsa sevinirim. Bulabildiğim linklere durumu yazacağım..
   
 7. zxzxzx

  zxzxzx Editor

  Joined:
  May 21, 2011
  Messages:
  14
  http://www.mc.metu.edu.tr/pdf/ODTU_SRM_brosur_ates.pdf
  http://www.nasill.com/Nas%C4%B1l_ate%C5%9Fleniriz
  http://www.nasill.com/Ate%C5%9Fle_nas%C4%B1l_m%C3%BCcadele_edebiliriz
  Dmoz'da kopya içerik bulunduran siteler listelenmemektir, yazının sonuna "ODTÜ Sağlık ve Rehberlik Merkezi " yazmanız yeterli değil. Ayrıca editörler sitenin yaşı, arama motorlarındaki konumlarıya ilgilenmezler. Sitenizin çok ziyaret edilmesi ,bahsettiğiniz 2-3k lar oldukça gülünç rakamlar, sitenizin kalitesi hakkında bir ölçüt değildir.
   
 8. wikican

  wikican New Member

  Joined:
  Mar 26, 2012
  Messages:
  16
  Location:
  istanbul
  sayın zxzxzx, her iki sayfada da alıntı yapılan kaynaklar var neyin yeterli olduğu konusunda "subjektif" etiketlemeniz sizin değerlendirmenizdir. Bu bilgiyi daha detaylı belirtmek için mediawiki eklentilerini özelleştirmek ve nasill.com'a uygun olanı kazandırmak için bir iki girişimim oldu. Ancak daha çok ansiklopedik tarzda yaklaşımlar olduğundan fırsat bulunduğunda bu geliştirme de yapılacaklar arasında. Kaynakça mevzuuna sadece yazının altında gözükmesi değil farklı indexlemeler içinde yardımcı olsun istediğimizden şimdilik böyle devam edip gidiyor. tabi biriken yazılardan kaynakçası düzenlenecek 10-20 yazı birikmiş olduğunun da farkındayız. Ama sayın zxzxzx, wiki projelerinde kaynakçası düzenlenmesi gerekli olan ve bekleyen binlerce makale olduğunun bilmem farkında mısınızdır? Bunun böyle olması onların özelliğini ve güzelliğini düşürmez.

  Derleme yaptığımızı görmeniz içeriğin "KOPYA" olmadığını anlamanız için çok da yüksek tahsil yapmış olmanız gerekmiyor, pdf i açın bizim yazımıza bakın, değerlendirebirsiniz. Biz bir wiki sitesiyiz, derlemeler de yaparız, özgün içerikler de yazarız. İçeriğin kopyala yapıştır olmadığı zahmet edip derlendiği başlıkların bölümlerin ayrıldığı pek çok emeğin verildiğini görmemek anlamak istememekten olur.

  Pek çok sitede %100 özgünlük bulamazsınız bizim 465 içeriğimizden birkaçını çıkarıp "KOPYA" etiketi yapıştırmanız kötü niyetli bir editöryal değerlendirme olur. Ben size Türkçe içerikli sitelerin binlercesinde "kopya" içerik bulurum bi zahmet oturup hepsini dmoz dizininden kaldırın. "KOPYACI" damgasını vuralım hepsine. Bunun farkında olmak için birkaç yıllık internet geçmişiniz olması yeterli. Doktor sitesinden, ticarethaneye kadar herkes herşeyi birbirinden kopyalar "türkiye" de. kimse oturup iki satır bilgi üretmek zahmetine girmez.

  Ki ben kopyala yapıştırı reddeden ya özgün ya da derleme olması gerekliliğine inanan biriyim de mevzumuz bu değil.

  Diğer taraftan, 2k veya 3k.. her ne ise veya değilse, gülünecek rakamlara gülüyorsanız. ayda yılda birkaç kişinin girdiği ne iş yaptığı da belli olmayan, içeriğinin konusu ile hiçbir alakası bulunmayan cılız ve gereksiz çöp sitelere de dmozu açıp kahkahalarla bol bol gülün..

  Benim dmoz a ihtiyacım yok. En son başvurumu da 1-2 gün önce yaptım ve bitti.

  Dmoz "kalite" denen şeyin "kişisel subjektif" değerlendirmelere terkedilemeyecek kadar kıymetli bir kavram olduğunu anlamazsa başına gelecek şey kendi kıymetini yitirmek olacaktır.

  Altını çiziyorum, şu saatten sonra dmoz da nasill.com yazmış yazmamış umurumda değil. Bu tamamen dmoz un kendi kalitesiyle alakalı birşey.

  Ben durum analizi yapma adına birkaç cümle birşey yazdım olanlar ile olmayanlar da ortada zaten.

  Kolay gelsin ve başarılar dilerim.
   
 9. zxzxzx

  zxzxzx Editor

  Joined:
  May 21, 2011
  Messages:
  14
  http://www.nasill.com/Evin_kirli_havas%C4%B1_nas%C4%B1l_temizlenir
  http://www.cicekansiklopedisi.com/kirli-havayi-bitkilerle-temizleyebilirsiniz/
  Sitenizde baktığım tüm içerikler kopya. Birkaçını ortaya çıkardığım yok. Sizin derleme içerik dediğiniz içeriğe biz ne yazık ki kopya içerik diyoruz. Derleme örneği görmek istiyorsanız wikipedia.org'a bakmanız yeterli.
  "açıp kahkahalarla bol bol gülün.."
  Bu tarz seviyesiz yazılar yazarak sitenizi dmoz'a ekletemezsiniz. Bu sadece yazılarınıza cevap almamanıza neden olur.
   
 10. wikican

  wikican New Member

  Joined:
  Mar 26, 2012
  Messages:
  16
  Location:
  istanbul
  Türkçe dmoz'un seviyesini bu ve benzer yazıları okuyanlar çok iyi görüyorlardır emin olabilirsiniz.
  Sizin niyetiniz farklı; ve bu fark : benim anlatmaya çalışıp art niyetli bakışlara anlatmamın mümkün olmadığı, derin bir uçurumun kenarında yüksek dağlarda uygarlık kuranların niyetlerinden çok da uzaklarda bir yerde değil.
  Aman seviyenizi düşürmeyin bizimle,
  abidikgubidik.com domainlerini "sebebi gayet aşikar" nedenlerle dizine eklemeye devam edin de seviyeniz yükselsin kaliteniz artsın.

  Yukarıda yazdım anlaşılmadı ama tekrar yazayım sitemi dmoz.org da görmek istemiyorum.

  dmoz benim için vakit kaybı. tüm bunları başka arkadaşlar "durum analizi" yapabilsinler diye hem ingilizce hem türkçe yazabildiğim kadar yazdım. ve dilim döndüğünde başka yerlerde de yazacağım. Herşey ortada.

  Saygılar sunar, iyi çalışmalar dilerim.
   

Share This Page