Dmoz Editörleri'nin Dikkatine

Discussion in 'Türkçe' started by SeoEngineer, Aug 14, 2011.

 1. SeoEngineer

  SeoEngineer New Member

  Joined:
  Aug 14, 2011
  Messages:
  2
  Merhaba,

  Konuyu nereye açmam gerektiğini tam olarak bilemiyorum, lakin burdan paylaşmayı uygun buldum eğer herhangi bir şekilde yanlış yerde ise lütfen düzeltme için bilgi veriniz. Yıllardır bu sektördeyim bu güne kadar Dmoz'u her zaman önemsedim. Başarılı çalışmaları ve son zamanlardaki güncel düzenlemelerini de takip ettim. Ne kadar site gönderdiysem herşeyi düzgün şekilde yatıysam da kabul edilmedi demiyelim de değerlendirilmedi yada birileri engel oldu. Dmoz'da bir internet sitesi kriterlerine uymayan yüzlerce site var, belkide milyonlarca demeliyim. Çalışmalarımın yüzde 80'i bana ait sıfırdan ve profesyonelce yazılmış çalışmalar lakin dmoz'da yer almıyor. Değerli Türk Editörlerine sormak istiyorum bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz? 4000'e yakın dünya genelinde sitem var. Sadece türkiye'de 1000'in üzerinde Tek tek girmek için personellerden birini ayarlayabilirim. Lakin bunların kriterlere uygunluğunu sizinde görmeniz gerek. Bir çok kişi arkadaş edinerek yada katagoriler üzerinde tanıdıkları kişiler vasıtası ile iletişim kurarak sitelerini ekletiyorlar. (Abi kardeş ilişkisi yada yakınlık) elbetteki bunlar mümkün lakin. Bilmek istediğim bu gibi bir ayrımcılığın başka insanların hakkına müdahale ve haksızlık olduğunu ve bu yaptıklarının kul hakkıyla mukaim olduğunu da bir gün bu konuda hesap vermeleri gerekeceğini de biliyorlardır. (Umurunda olmayabilirde) Kesinlikle herkesi bu bağlamda suçlamıyorum. Ben eski bir devlet çalışanıyım aynı zamanda Ülkem için de çeşitli hizmetlerim oldu. Ayrımcı bir yapım yoktur. Ama sektörün içerisine girdiğimden bu yana Dmoz'a kayıt yapmadığım site kalmadı sanırım. Lakin dmoz'da sitem ne yazıkki yok. Katagorilere atanmış olan editörleri tespit edebiliyoruz artık geçen bunu farkettim. Editörler hakkında bir yazı yazdım ve cevap geldi. Cevap'da yazan şey söyleydi bu editörleri bildiriniz gerekli işlem yapılıcaktır. Şekilnde Google'da çalışan Jhon adındaki bir beyden geldi cevap. Durum hakkında burda yazmak istedim. Şu andaki Dmoz'a site ekleme olayında benim bilmediğim özel bir yöntem mi var? Yada bu konuda nasıl bir yardımda bulunabilirsiniz? Kimden nasıl destek almalıyım beni aydınlatır mısınız? Eklediğim site katagorilerindeki bir çok site aynı kişiye ait. Bunları tespit ettim eğer kendisi yapmadıysa SEO çalışmasını aldığı siteler. Bu'da bu işi para karşılığında yaptığı anlamına geliyor. Dolayısıyla doğru bir şey değil sanırım.

  Şimdiden okuduğunuz için ve destekleriniz için teşekkür ediyorum.

  Allah'yar ve yardımcınız olsun.

  İyi çalışmalar saygılarımla.
   
 2. tim3

  tim3 World/Türkçe DMOZ CatMod

  Joined:
  Feb 20, 2009
  Messages:
  234
  Merhaba SeoEngineer,

  DMOZ editörleri olarak ziyaretçileri için faydalı olan ve dizinin belirlenmiş olan yönergelerine uyumluluk sağlayan tüm siteleri dizinde listelemekten memnuniyet duyarız. Hiç bir dizin editörü mevcut yetkilerini şahsi çıkarları için kullanmaz/kullanamaz, hepimiz düzenlemelerimizi yönergeler dahilinde yapmak mecburiyetini taşırız. Dizine gelen başvuruların yüksek sayıda olması ve editörlerin yoğunluk durumlarına bağlı olarak dizine önerilen sitelerin incelenmesi 2 günden 2 yıla kadar gibi bir zamanı kapsayabilmektedir. Başvuruların onaylanması durumunda dizinde listelenir duruma geçmesi dışında sitelerini önerenlere herhangi bir e-posta gitmediği gibi başvuruların uygun bulunmadığı durumlarda silinmesi halinde de herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bu nedenle başvurunuzun hala incelenmek üzere bekliyor olabileceğini varsayarak haksız yere kategori editörlerini itham altına sokmanız yanlış bir inanç olacaktır. Yine de suistimal yaptığını düşündüğünüz editörleri bu bölümü kullanarak bildirip, dediğiniz gibi bir durum varsa incelenmesi için DMOZ'a yardımcı olabilirsiniz. Yine aynı şekilde bu bölüme dizin yönergelerine uyumsuz gördüğünüz siteleri belirterek editörlerin kontrol etmesi için bizlere yardımcı olabilirsiniz.

  Bunlarla birlikte, DMOZ bir arama motoru değildir. Dizin'de sadece içeriği üzerine faydalı olan, kopya içerik ile oluşturulmamış siteleri listelemekteyiz. Site kodlaması, sitelerin hiti, pagerank değeri gibi sitelere arama motorları tarafından verilen avantajlar editörlerin değerlendirme kriterleri arasında değildir. Google personelinin DMOZ üzerinde herhangi bir hak/yetki/müdahele gibi konuma sahip olmadığını bilmenizi isterim. Eğer böyle bir e-posta varsa bildirin derken, yukarı da belirttiğim suistimal bölümünü işaret etmek istemiştir.

  Webmasterlardan beklentimiz sitelerini önerdiklerinde beklemede kalmaları, yoğunluk nedeni ile gecikmenin yaşanabileceğinin farkında olmalarıdır. 3-4 ay geçmesine rağmen hala dizinde listelenmemiş başvurularınız için site içeriğinizi yönergelerimiz dahilinde kontrol ederek uyumsuz bir nokta varsa tekrar önererek incelenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dizin yönergelerini kavramış, DMOZ gelişimine katkı sağlamaya hazır olan herkesi de aramızda editör olarak görmek isteriz. Bu noktada dizine faydalı olmaya hazır olan herkesin editörlük başvuru formunu doldurması da bizleri mutlu eder.
   
 3. drbluefalcon

  drbluefalcon Editor

  Joined:
  Apr 1, 2011
  Messages:
  49
  Anlamadığım bir nokta var 4000 yakın siteniz var.Bu Siteler için dmoz başvuru yaptığınız ve kabul gören varmı eğer varsa dmoz eklenme süreleri size bir fikir vermedimi acaba. Site sayınız inanılmaz
   
 4. sakyoruk

  sakyoruk New Member

  Joined:
  Jun 29, 2012
  Messages:
  4
  Ben de SeoEngineer ile aynı fikirde olduğumu belirtmek istiyorum. www.kitapagaci.com web sitemiz için defalarca başvurmamıza rağmen bir türlü kabul edilmedi. Türkiye'deki dmoz editörlerinin görevlerini suistimal ettiklerini ve bu işi ticari ranta çevirdiklerini düşünüyorum. Bizimle aynı sektörde olup bizden çok sonra yayına başlayan ve seo açısından da birçok kritere uymayan web siteleri kabul edilirken bizim başvurumuz neden kabul edilmiyor anlamış değilim.
  Artık bu editörlerle temasa geçerek, açıktan para talep edip etmediklerini sorma noktasına geleceğiz neredeyse. Lütfen bu mesajları okuyan editörler konuyla ilgili gerekli hassasiyeti gösterebilirler mi?
   

Share This Page